Hipnoterapija. Kaip pasirinkti kvalifikuotą hipnoterapeutą
- Tina Medniene, klinikinė hipnoterapeutė
- 2024-12-19
- 8 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-21
Kaip Išsirinkti Kvalifikuotą Hipnoterapeutą Ir Kodėl yra Svarbios Hipnoterapijos Mokymo Įstaigos?
Hipnoterapija yra veiksminga terapijos forma, kuri padeda spręsti daugelį emocinių, psichologinių ir fizinių iššūkių. Tačiau jos veiksmingumas tiesiogiai priklauso nuo hipnoterapeuto kompetencijos, profesionalumo ir išsilavinimo. Šiais laikais rinkoje gausu asmenų, siūlančių hipnoterapijos paslaugas, tačiau ne visi jie turi pakankamą pasirengimą. Todėl renkantis hipnoterapeutą būtina atidžiai tikrinti jo kvalifikacijas, patirtį ir ryšius su patikimomis mokymo institucijomis.
Kaip atpažinti kvalifikuotą specialistą ir išvengti galimų nusivylimų ir kodėl yra svarbu pasirinkti kvalifikuotą hipnoterapeutą?
Hipnoterapija yra subtili terapija, kurioje dirbama su žmogaus pasąmone. Tai reikalauja iš terapeuto ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, kurie leidžia dirbti saugiai ir veiksmingai. Neprofesionalus terapeutas gali ne tik nepadėti, bet ir pakenkti jūsų emocinei ar psichologinei būklei. Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad kenčiate nuo nerimo, nemigos ar emocinio nestabilumo, ir kreipiatės pagalbos. Jei terapeutas neturi reikiamos kvalifikacijos, jo naudojami metodai gali pabloginti jūsų savijautą, o ne padėti. Tinkamai parengtas hipnoterapeutas žino, kaip valdyti įvairias situacijas, bet ir užtikrina, kad terapija būtų saugi ir efektyvi.
Tad kaip atpažinti kvalifikuotą hipnoterapeutą?
1. Aiškiai nurodytos kvalifikacijos
Profesionalus hipnoterapeutas visada aiškiai nurodys savo išsilavinimą, baigtus mokymus ir įgytus sertifikatus. Šią informaciją turėtumėte rasti:
• Internetinėje svetainėje. Joje turi būti pateikti terapeuto apmokymai, kvalifikacijos, diplomai, sertifikatai ir darbo patirtis. Vien parašymo “Hipnoterapeutė” arba “Hipnoterapeutas” neužtenka.
• Socialiniuose tinkluose. Facebook anketoje taip pat turėtų būti aiškiai nurodytos terapeuto išsilavinimas ir kvalifikacijos jei hipnoterapeutas savo paslaugas siūlo Facebuk platformoje.
Ką reikėtų sužinoti apie terapeuto išsilavinimą:
• Kokiose mokymo įstaigose jis mokėsi.
• Ar mokymai buvo pripažinti tarptautiniu mastu.
• Kokias žinias ir įgūdžius jis įgijo per mokymus.
• Kiek metų praktikos jis turi.
Jei hipnoterapeutas nera nurodęs šios informacijos arba vengia pateikti šią informaciją arba pateikia neaiškias detales, ir nueina apdairiai nuo jūsų klausimo, pasakodamas jums įtikinančiai apie kitą detalę (tačiau nepateikdamas tiesaus atsakymo Į JŪSŲ KLAUSIMĄ), tai gali būti ženklas, kad jis nėra tinkamai kvalifikuotas.
2. Narystė profesinėse asociacijose. Tačiau ne visada būtina terapeutams, turintiems realų hipnoterapijos išsilavinimą, todėl, kad:
Narystė profesinėse asociacijose nėra visada būtina dėl šių priežasčių:
• Terapeutas, turintis patikimą ir tarptautiniu mastu pripažintą išsilavinimą, gali būti kvalifikuotas dirbti be narystės asociacijoje. Mokymo įstaigos, kuriose jie mokėsi, jau užtikrina jų kompetenciją.
• Profesinis Patikimumas: kai kurie terapeutai remiasi savo patirtimi, patvirtintais sertifikatais ir ilgamete praktika, todėl jie gali nesikreipti į asociacijas, jei jau yra įrodę savo profesionalumą.
• Ne Visos Asociacijos Patikimos: Ne visos asociacijos laikosi tarptautinių standartų arba užtikrina griežtą savo narių kvalifikacijos kontrolę. Kai kurios iš jų yra formuojamos neprofesionalų, todėl narystė tokioje organizacijoje nėra garantija, kad terapeutas yra kompetentingas.
Tačiau, jei terapeutas priklauso asociacijai, bet jos ryšiai su mokymo įstaigomis nėra aiškūs, būtina užduoti šiuos klausimus:
• Kas įkūrė asociaciją?
• Kokį išsilavinimą turi jos įkūrėjai?
• Ar asociacija remiasi tarptautiniais profesiniais standartais?
Mokymo įstaigos ir profesinės asociacijos atlieka lemiamą vaidmenį užtikrinant hipnoterapeutų kompetenciją ir profesionalumą. Tik iš oficialių hipnozės mokyklų galima tapti tarptautinių asociacijų nariu, o tai reiškia, kad terapeutai ne tik gauna išsamų pasirengimą, bet ir įsipareigoja laikytis griežto profesinio kodekso. Mokyklos, susijusios su tarptautinėmis asociacijomis, užtikrina, kad terapeutai dirbtų pagal aukštus kokybės standartus. Asociacijų internetinėse duomenų bazėse yra specialūs paieškos laukeliai, kuriuose įvedus hipnoterapeuto vardą galima patikrinti, ar jis tikrai yra tos asociacijos narys. Tai suteikia papildomą patvirtinimą, kad terapeutas mokėsi pripažintoje mokykloje ir atitinka reikalaujamus kvalifikacinius standartus. Toks ryšys tarp mokymo įstaigų ir asociacijų padeda užtikrinti, kad terapija būtų atliekama saugiai, etiškai ir profesionaliai, o tai apsaugo klientą nuo nepatyrusių ar nekompetentingų praktikų.
Keletas tarptautinių asociacijų, į kurias gali jungtis hipnoterapeutai iš įvairių pasaulio šalių, jei atitinka jų reikalavimus ir kvalifikacijas:
1. International Society of Hypnosis (ISH)
ISH jungia hipnoterapijos profesionalus iš viso pasaulio, skatindama mokslinius tyrimus, švietimą ir praktikos standartų laikymąsi.
2. American Society of Clinical Hypnosis (ASCH)
Nors šios asociacijos pavadinime nurodyta JAV, ji priima kvalifikuotus specialistus iš kitų šalių, jei jie atitinka klinikinės hipnoterapijos standartus.
3. International Medical and Dental Hypnotherapy Association (IMDHA)
Ši asociacija orientuota į hipnozės taikymą medicinos ir odontologijos srityse. Ji priima profesionalus iš įvairių pasaulio regionų.
4. European Society of Hypnosis (ESH)
ESH vienija hipnoterapijos profesionalus ir asociacijas iš Europos šalių, tačiau taip pat dirba tarptautiniu mastu, užtikrindama kokybės standartus.
5. National Guild of Hypnotists (NGH)
Viena seniausių ir didžiausių hipnoterapeutų organizacijų pasaulyje, priimanti narius iš įvairių šalių ir siūlanti sertifikavimo programas bei profesionalų paramą.
6. British Society of Clinical Hypnosis (BSCH)
Nors ši asociacija įkurta Jungtinėje Karalystėje, ji bendradarbiauja su tarptautiniais specialistais ir siūlo narystę kvalifikuotiems terapeutams iš kitų šalių.
7. International Association of Counselors and Therapists (IACT)
Ši organizacija priima terapeutus, dirbančius hipnozės srityje, ir suteikia galimybę dalyvauti tarptautiniuose mokymuose bei seminaruose.
8. International Hypnosis Federation (IHF)
IHF siūlo narystę hipnoterapeutams iš viso pasaulio, orientuodamasi į įvairias hipnozės taikymo sritis.
9. Society for Clinical and Experimental Hypnosis (SCEH)
SCEH skatina mokslinius tyrimus ir profesinį tobulėjimą hipnozės srityje, priimdama narius iš įvairių pasaulio šalių.
10. Australian Society of Hypnosis (ASH)
Nors įkurta Australijoje, ši asociacija palaiko tarptautinį bendradarbiavimą ir priima terapeutus, turinčius atitinkamas kvalifikacijas.
Norint tapti šių asociacijų nariu, dažnai reikia pateikti įrodymus apie baigtus mokymus, sertifikatus ir praktikos patirtį. Tai užtikrina, kad narystė šiose asociacijose atspindi tikrąjį terapeuto profesionalumą ir kvalifikaciją.
Mokymo įstaigos teikia:
1. Kokybės kontrolę. Jos kuria aiškias mokymo programas, kurios apima teorinius ir praktinius aspektus.
2. Etikos kodeksą. Pripažintos įstaigos nustato griežtus standartus, kurių terapeutai privalo laikytis.
3. Nuolatinio tobulėjimo galimybes. Mokyklos siūlo seminarus, kursus ir konferencijas, kurie leidžia terapeutams atnaujinti žinias ir prisitaikyti prie naujausių terapijos metodų.
4. Kvalifikacijų patikrą. Tik mokymo įstaigos gali objektyviai įvertinti, ar terapeutas yra tinkamai pasiruošęs dirbti su klientais.
Ar Lietuvoje yra pripažintų hipnoterapijos mokyklų?
Deja, Lietuvoje nėra oficialių hipnoterapijos mokyklų ar institutų, kurie teiktų tarptautiniu mastu pripažintą mokymą ir sertifikatus. Dėl šios priežasties bet kokia šalyje veikianti hipnoterapijos asociacija negali būti laikoma patikima, jei ji neturi ryšių su tarptautinėmis mokymo įstaigomis.
Kodėl hipnoterapijos asociacija negali egzistuoti savarankiškai?
• Ji negali užtikrinti savo narių kvalifikacijų.
• Nėra aiškių standartų, pagal kuriuos būtų vertinama jos narių kompetencija.
• Tokia asociacija dažnai veikia tik kaip formalus darinis, be realios atsakomybės ar kokybės kontrolės.
Kaip apsisaugoti nuo neprofesionalių praktikų?
1. Ieškokite aiškios informacijos. Profesionalus terapeutas visada pateiks išsamią informaciją apie savo mokymus ir patirtį.
2. Užduokite klausimus. Nebijokite klausti, kur terapeutas mokėsi, kiek laiko praktikuoja ir ar jo kvalifikacijos yra pripažintos.
3. Patikrinkite atsiliepimus. Klientų atsiliepimai gali padėti suprasti, ar terapeutas yra patikimas ir efektyvus.
4. Būkite atsargūs su greitais pažadais. Hipnoterapija yra procesas, reikalaujantis laiko ir pastangų. Jei terapeutas žada greitus stebuklus, tai gali būti ženklas, kad jis nėra profesionalus.
Kaip atpažinti neprofesionalias praktikas?
Neprofesionalios asociacijos ir mokymo įstaigos dažnai:
1. Neturi aiškios informacijos apie įkūrėjus ir dėstytojus.
2. Nepateikia mokymo turinio ar standartų.
3. Siūlo greitus rezultatus be ilgalaikio mokymosi ar patirties.
4. Reklamuoja save kaip nepriklausomą organizaciją, neturėdamos ryšių su tarptautinėmis institucijomis.
Patarimai būsimiems hipnoterapijos klientams
• Pasitikėkite savo intuicija. Jei terapeutas vengia atsakyti į klausimus arba informacija atrodo neaiški, tai gali būti ženklas, kad jis nėra atviras.
• Klausykite savo kūno signalų. Jei terapijos metu jaučiatės blogiau, nedelskite ir ieškokite kito specialisto.
• Turėkite drąsos atsisakyti. Jei terapeutas siūlo metodus, kurie neveikia, turite teisę nutraukti terapiją ir ieškoti pagalbos kitur.
Kaip išvengti klaidų renkantis terapeutą?
Rinkdamiesi hipnoterapeutą, užduokite šiuos klausimus:
1. Kur jūs mokėtės?
Terapeutas turėtų galėti pateikti konkrečius mokymo įstaigų pavadinimus, baigtus kursus ir įgytus sertifikatus.
2. Kiek metų dirbate praktikoje?
Patirtis yra svarbus veiksnys, nes net geriausi mokymai nesuteikia patirties, reikalingos dirbti su sudėtingomis situacijomis.
3. Ar esate narystėje profesinėje asociacijoje?
Narystė patikimose asociacijose užtikrina, kad terapeutas laikosi profesinės etikos normų.
4. Ką darysite, jei metodas neveiks?
Profesionalus terapeutas turėtų gebėti pasiūlyti alternatyvas ir paaiškinti, kaip jis reaguos į galimus pokyčius jūsų savijautoje.
Kiti ženklai, kaip atpažinti neprofesionalų hipnoterapeutą
1. Perdėti pažadai.
Jei terapeutas reklamuoja savo paslaugas sakydamas, kad „išspręs visas jūsų problemas per vieną seansą“, būkite atsargūs. Hipnoterapija reikalauja proceso ir nėra greitų stebuklų.
2. Vengimas atsakyti į klausimus.
Jei užduodate klausimus apie terapeuto mokymus ar metodus, o jis vengia atsakyti arba pateikia neaiškius atsakymus, tai yra signalas būti atsargiems.
3. Spaudimas tęsti nepaisant prastos savijautos.
Jei terapeutas ignoruoja jūsų emocinę ar fizinę būseną ir skatina tęsti terapiją, nors akivaizdu, kad ji jums netinka, tai rodo neprofesionalų požiūrį.
4. Neaiški informacija apie kvalifikacijas.
Profesionalus terapeutas visada aiškiai nurodo savo mokymosi įstaigas, baigtus kursus ir praktikos patirtį. Jei šios informacijos nėra, tai kelia rimtų abejonių dėl jo kompetencijos.
Gerų hipnoterapeutų pavyzdžiai
Linos istorija: kai savijauta pagerėjo dėka profesionalo
Lina daugelį metų kentėjo nuo žemos savivertės ir nerimo. Ji ilgai ieškojo specialisto, kuris galėtų jai padėti, ir galiausiai rado hipnoterapeutą, kuris aiškiai nurodė savo kvalifikacijas: baigtus mokymus tarptautinėje mokymo įstaigoje, 10 metų praktikos patirtį ir specializaciją nerimo terapijoje. Jau pirmojo susitikimo metu Lina pajuto, kad terapeutas ją supranta, o taikomos metodikos yra kruopščiai pritaikytos jos būsenai.
Po trijų sesijų Lina pastebėjo, kad pradėjo geriau jaustis: jos nerimas sumažėjo, ji pradėjo labiau pasitikėti savimi ir geriau miegoti. Terapeutas nuolat stebėjo jos reakcijas į taikomas technikas ir, jei matydavo, kad tam tikras metodas neveikia, jį pakeisdavo kitu. Lina jautėsi saugiai ir matė akivaizdžius pokyčius.
Kodėl ši terapija buvo sėkminga?
Profesionalus terapeutas:
• Nuolat stebi kliento savijautą. Jei metodika neveikia, jis ją keičia arba pritaiko naują požiūrį.
• Paaiškina terapijos eigą. Lina žinojo, ko tikėtis, ir jautėsi informuota apie procesą.
• Atvirai pateikia savo kvalifikacijas. Tai suteikia pasitikėjimo ir užtikrina, kad klientas žino, su kuo dirba
Nepavykusios terapijos pavyzdys: parduodami įrašai blogina kliento būklę
Ingridos istorija,: kai parduodami įrašai tik pablogino situaciją.
Ingrida, kuri kentėjo nuo stipraus nerimo ir emocinio išsekimo, nusprendė įsigyti hipnoterapijos įrašą, kurį jai rekomendavo terapeutas. Įrašas buvo parduodamas kaip priemonė „greitai atsikratyti nerimo“, ir terapeutas tvirtino, kad tai vienas geriausių būdų pasiekti rezultatą be papildomų susitikimų. Pirmąsias dienas po klausymosi Ingrida jautė dar didesnį nerimą, o jos nemiga pablogėjo. Ji kreipėsi į terapeutą, tačiau šis tikino, kad „tai natūralus procesas“ ir liepė „klausytis toliau“. Po savaitės Ingrida jautėsi dar blogiau – nerimas tapo nevaldomas, ji negalėjo normaliai miegoti, o net ir dienos metu ją lydėjo nuolatinė įtampa. Kai ji vėl kreipėsi į terapeutą, jis ne tik reikalavo toliau klausytis įrašo, bet ir pasiūlė įsigyti dar daugiau jo sukurtų įrašų, žadėdamas, kad „vienas įrašas neužtenka, norint pasiekti rezultatą“. Nusivylusi ir išsekusi Ingrida suprato, kad terapeutas labiau domisi savo produktų pardavimu nei jos gerove, ir nutraukė bendravimą.
Pamoka:
Profesionalus hipnoterapeutas niekada nereikalaus klientų „per prievartą“ klausytis įrašų, jei jų savijauta blogėja. Jei terapeutas ignoruoja jūsų būklę ir vietoje pagalbos bando parduoti daugiau produktų, tai yra aiškus ženklas, kad jis labiau orientuotas į finansinę naudą, o ne į jūsų emocinę gerovę.
Ženklai, kad hipnoterapijos įrašai nėra tinkami
1. Universalumas vietoj individualumo.
Terapeutas parduoda įrašus kaip „tinkančius visiems“, neatsižvelgdamas į jūsų asmeninius poreikius ar problemas. Hipnoterapija yra labai asmeniška praktika, todėl įrašai turi būti sukurti atsižvelgiant į individualias situacijas.
2. Ignoruojami blogėjantys simptomai.
Jei klientas skundžiasi, kad klausymasis blogina savijautą, terapeutas privalo sustabdyti metodą arba pasiūlyti alternatyvą. Profesionalus hipnoterapeutas niekada neprivers kliento tęsti terapiją, kuri akivaizdžiai nepadeda.
3. Pirkimo spaudimas.
Kai terapeutas vietoj sprendimo siūlo įsigyti daugiau įrašų ar papildomų produktų, tai gali būti ženklas, kad jo tikslas yra pelnas, o ne pagalba.
4. Trūksta patikimumo ir aiškumo.
Terapeutas nepateikia aiškios informacijos, kaip įrašai buvo sukurti, kokios technikos juose naudojamos ir ar jie remiasi patikrintais terapiniais metodais.
Geros hipnoterapijos pavyzdys: kai įrašai sukurti atsakingai
Laima istorija: individualiai pritaikyti įrašai atnešė rezultatą. Laima,, kuri kentėjo nuo lengvo nerimo ir streso, nusprendė išbandyti hipnoterapijos įrašus. Terapeutas, prieš pasiūlydamas įrašą, išsamiai aptarė jos būklę, įvertino jos reakcijas į įvairias terapijas ir paaiškino, kaip šis įrašas veiks. Jis taip pat įspėjo, kad jei savijauta pablogės, Laima turi nedelsdama susisiekti ir jie kartu ieškos alternatyvos. Po savaitės klausymosi Laima pastebėjo, kad ji pradėjo jaustis ramiau, geriau miegoti ir labiau pasitikėti savimi. Įrašas buvo kruopščiai pritaikytas jos poreikiams, o terapeutas nuolat palaikė ryšį, stebėdamas jos būklę ir atsakydamas į visus klausimus.
Kodėl ši terapija buvo sėkminga?
• Individualus pritaikymas: Įrašas buvo sukurtas atsižvelgiant į Laimos situaciją ir poreikius.
• Atviras bendravimas: Laima visada galėjo kreiptis į terapeutą ir gauti atsakymus į savo klausimus.
• Savijautos stebėjimas: Terapeutas reguliariai tikrino, kaip Laima jaučiasi, ir buvo pasiruošęs pakeisti metodiką, jei ji neveiktų.
Kaip išvengti netinkamų įrašų ir neprofesionalių praktikų?
1. Klauskite apie įrašo turinį.
Paprašykite terapeuto paaiškinti, kaip buvo sukurtas įrašas, kokias technikas jis naudoja ir ar jis tinka jūsų situacijai.
2. Stebėkite savo savijautą.
Jei per kelias dienas po klausymosi jaučiatės blogiau ir terapeutas nereaguoja į jūsų būklę arba reikalauja toliau klausytis, tai aiškus ženklas, kad metodas jums netinka.
3. Patikrinkite terapeuto kvalifikacijas.
Profesionalus hipnoterapeutas visada pateiks savo kvalifikacijas ir paaiškins, kaip jo metodai yra pagrįsti moksliškai.
4. Būkite atsargūs su „masiniais produktais“.
Įrašai, parduodami kaip „vienas sprendimas visiems“, dažnai nėra pritaikyti individualioms situacijoms ir gali būti neefektyvūs ar net žalingi.
Išvada
Pasirinkti kvalifikuotą hipnoterapeutą yra ne tik svarbu – tai būtina jūsų emocinei ir psichologinei gerovei. Lietuvoje, kur nėra oficialių hipnoterapijos mokyklų, reikia ypač atsargiai tikrinti terapeutų kvalifikacijas ir jų ryšius su tarptautinėmis mokymo įstaigomis. Sąmoningas pasirinkimas ir tinkami klausimai padės apsisaugoti nuo neprofesionalių praktikų ir užtikrins, kad gausite kokybišką pagalbą.
