“Aš išbandžiau hipnoterapiją nerimo gydymui ir pastebėjau rezultatus jau po pirmos sesijos”
- Tina Medniene, klinikinė hipnoterapeutė
- 02-12
- 3 min. skaitymo
Ar hipnozės ir pokalbių terapijos derinys gali padėti įveikti nerimą?
Visi kartais jaučiame nerimą – galbūt prieš svarbų darbo pokalbį ar prieš sudėtingą pokalbį. Tačiau, kaip ir 37 proc. moterų bei 30 proc. vyrų Jungtinėje Karalystėje, nerimas yra nuolatinė mano kasdienybės dalis, o ne atsitiktinis reiškinys. Netgi paprastas elektroninio laiško atidarymas gali sukelti tokį patį jausmą, kaip einant pas odontologą plombuoti danties.
Kaip ir daugeliui žmonių, turinčių generalizuoto nerimo sutrikimą, man jis prasidėjo paauglystėje. Ankstyvoje jaunystėje pradėjau vartoti SSRI antidepresantus ir tęsiau tai daugiau nei penkerius metus – kaip ir ketvirtadalis Jungtinės Karalystės gyventojų, vartojančių antidepresantus. Taip pat išbandžiau įvairias terapijos formas, įskaitant KET (kognityvinę elgesio terapiją) ir pokalbių terapiją. Nors abi terapijos labai pagerino mano bendrą psichikos sveikatą, nerimas kasdienėje veikloje vis tiek išliko – nors ir mažesniu mastu.
Hipnoterapija – alternatyvus būdas įveikti nerimą
Kadangi jau buvau išbandžiusi tradicinius gydymo metodus, nusprendžiau ieškoti alternatyvių būdų. Ieškodama vedamųjų meditacijų programėlių, atradau „Clementine“ – programėlę, kuri siūlo pagal poreikį prieinamas hipnoterapijos ir vedamųjų meditacijų įrašus bei galimybę susitikti su hipnoterapeutais gyvai. Tai sužadino mano smalsumą, todėl pradėjau gilintis į hipnoterapijos efektyvumą gydant nerimo sutrikimus. Žinojau, kad hipnozė veiksmingai padeda žmonėms, kovojantiems su priklausomybėmis ir fobijomis, tačiau nebuvau tikra, ar ji veiksminga ir emocinių būsenų valdymui.
Ar hipnoterapija gali išgydyti nerimą?
„Hipnoterapija yra puikus įrankis nerimui valdyti“, – man sakė „Clementine“ įkūrėja Kim Palmer. „Ji padeda žmonėms keisti neproduktyvius mąstymo modelius, nuraminti nervų sistemą ir galiausiai suteikia galimybę patiems kontroliuoti savo reakcijas į stresą. Skirtingai nei tradicinė pokalbių terapija, hipnoterapija veikia tiesiogiai pasąmonėje – būtent ten, kur saugomi daugelis nerimą sukeliančių įpročių ir minčių modelių.“
Prieš išbandydama hipnoterapiją pati, norėjau sužinoti kitų žmonių patirtis.
Arun Shergill, 26 metų vyras iš Milton Keynes hipnoterapiją gavo pas psichologą, į kurį jį nukreipė psichiatras. Jis lankė sesijas reguliariai 11 mėnesių. Seansų metu jis sėdėdavo patogioje kėdėje, o psichologas padėdavo jam pasinerti į transą, pasitelkdamas vaizdinius metodus. Jam būdavo pasiūlomi pasirinkimai, pavyzdžiui, įsivaizduoti save einant keliu ir renkantis tarp žinomos ar nežinomos krypties. Tai padėjo jo pasąmonei priimti sprendimus.
„Visada maniau, kad esu sąmoningas žmogus, tačiau buvau tiek daug visko užgniaužęs savyje“, – sako Arun. „Hipnoterapija man atvėrė akis.“ Po gydymo ir fluoksetino vartojimo Arun gavo pirmąjį darbą biure, kas suteikė jam karjeros postūmį. „Vis dar būna sunkių momentų, bet jaučiuosi geriau nei bet kada anksčiau. Šiuo metu jaučiuosi tikrai stabiliai“, – dalijasi jis.
Išgirdusi kitų žmonių sėkmės istorijas, nusprendžiau pati išbandyti hipnoterapiją.
Kas vyksta hipnoterapijos seanso metu?
„Clementine“ programėlė mane sujungė su Birgitt Ronn – integracine konsultante ir klinikine hipnoterapeute. Prieš pirmąjį susitikimą mes kalbėjomės telefonu, kad aptartume, ko tikiuosi iš šios patirties, kokius klausimus noriu nagrinėti ir ko galiu tikėtis iš sesijos. Pasidalinau savo nerimo problemomis ir tuo, kaip jos pasireiškia santykiuose bei kasdienybėje. Kadangi tai buvo pirmasis seansas, Birgitt pasiūlė sutelkti dėmesį į nerimo valdymo įgūdžių formavimą, o ne gilintis į jo priežastis – nors gilesnė analizė kai kuriems žmonėms taip pat gali būti naudinga.
„Kaip ir bet kuri terapija, hipnoterapija gali sukelti stiprių emocijų, todėl svarbu, kad klientas jaustųsi saugus, o terapeutas būtų pasirengęs jį palaikyti, jei procesas taptų per intensyvus,“ – aiškina Harika Basharan, pagrindinė psichoterapeutė iš „The London Clinic“.
Likus kelioms dienoms iki seanso, nežinojau, ko tikėtis – mano pagrindinis supratimas apie hipnoterapiją buvo paremtas matytais filmais, kurie, kaip įtariau, nėra tikslus realybės atspindys.
„Jūs būsite visiškai sąmoninga ir turėsite visišką kontrolę. Nereikia tikėtis jaustis „užhipnotizuotam“, tačiau galite tikėtis atsipalaidavimo ir atvirumo darbui su savo emocijomis,“ – aiškino Basharan.
Mano pirmasis hipnoterapijos seansas
Praėjus savaitei, atvykau į Birgitt kabinetą – jis buvo jaukioje gyvenamojoje patalpoje Pietų Londone. Mane pasitiko šilta ir rami erdvė su žvakėmis, girliandomis bei minkštais pledais apklotais baldais. Kvapas priminė lengvą smilkalų dvelksmą, o ant sienos kabėjo terapeutės kvalifikacijos sertifikatai.
Seansas prasidėjo 30 minučių trukusiu pokalbiu, kurio metu Birgitt gilinosi į mano nerimo priežastis, užduodama klausimus apie mano vaikystę, savivertę ir santykius. Ji taip pat išsamiai paaiškino, kas vyks toliau. Kai abi pasijutome pasiruošusios, ji pakvietė mane atsigulti ant terapinio gulto ir, jei norėjau, užsikloti antklode – taip ir padariau.
Toliau sekė 60 minučių gili vedamoji meditacija, kurios metu Birgitt mane vedė į pasąmonę, prašydama įsivaizduoti, kaip leidžiuosi platėjančiais laiptais ir patenku į jaukią, šiltą erdvę, kurioje nebejaučiu savo kūno svorio.
Tada ji pradėjo tiesiogiai kalbėtis su mano pasąmone, skatindama mane keisti požiūrį į nerimą. Seanso pabaigoje ji paprašė manęs įsivaizduoti savąją versiją, kuri yra labiau pasitikinti savimi ir atspari netikėtiems įvykiams. Galiausiai ji pakvietė mane „įžengti“ į šią stipresnę, ramesnę savo versiją ir pajusti, koks tai jausmas. Tai buvo tik pirmas žingsnis mano kelyje į nerimo valdymą, bet jau po vienos sesijos pajutau pokyčius.
Šaltinis: Independent.co.uk
(Penktadienis, sausio 31, 2025 11:55 GMT)
