Kai hipnoerapija veikia – kodėl klientams nepatartina maišyti skirtingų hipnoterapeutų metodikų?
- Tina Medniene, klinikinė hipnoterapeutė
- 02-11
- 3 min. skaitymo
Atnaujinta: 02-18
Kai žmogus pradeda hipnoterapiją, jis pasirenka hipnoterapeutą, su kuriuo jaučiasi saugus ir kurio metodika jam tinka. Hipnoterapijos proceso metu vyksta gilūs vidiniai pokyčiai, ir jei procesas vyksta sklandžiai, žmogus jaučiasi vis geriau.
Tačiau kartais, net ir esant geriems terapijos rezultatams, klientai nusprendžia papildomai klausytis kitų hipnoterapeutų įrašų ar išbandyti skirtingas hipnozės technikas. Nors tai gali atrodyti kaip būdas dar labiau sustiprinti terapijos poveikį, iš tikrųjų tai gali būti rizikinga. Kadangi hipnozės įrašai negali įvertinti kliento jau pasiekto progreso, jie automatiškai pradeda nuo pradžių, tarsi simptomai vis dar būtų neišspręsti. Dėl to gali būti sugriauti anksčiau pasiekti rezultatai ir kilti nereikalinga emocinė sumaištis.
Klientės Istorija: Kai Viskas Buvo Gerai, Bet Staiga Viskas Sugriuvo
Viena mano pacientė pradėjo hipnoterapiją dėl obsesinių minčių ir nerimo. Ji nuosekliai dirbo, stiprino vidinį saugumą, mokėsi atpažinti ir paleisti įkyrias mintis. Po kaźkurio laiko jos būklė žymiai pagerėjo – obsesinės mintys nebesikartodavo, emocijos tapo stabilesnės, ir ji jautėsi visiškai pasiruošusi gyventi be nuolatinės hipnoterapijos. Sesijos pradėjo retėti, kaip ir būna prieš terapijos pabaigą.
Tačiau vieną dieną ji parašė man ir pasidalino, kad pradėjo klausytis kito hipnoterapeuto įrašų, manydama, kad tai dar labiau sustiprins jos pokyčius. Dienoms einant ji pradėjo jaustis labai blogai – atsirado vidinė įtampa, didelis nerimas, irzlumas, pyktis, emocinė sumaištis, grįžtančios obsesinės mintys. Ji jautėsi taip, lyg visas darbas kurį mes padarėme terapijoje būtų dingęs.
Kas nutiko? Kodėl klientė taip greitai vėl pajuto stiprią vidinę sumaištį?
Skirtingos Hipnoterapeutų Metodikos Gali Prieštarauti Viena Kitai
Kiekvienas hipnoterapeutas dirba su skirtinga metodika. Kai klientas pasirenka vieną kryptį, jo pasąmonė prisitaiko prie tos metodikos ir vyksta natūralus, nuoseklus gijimo procesas. Tačiau kai staiga į tą procesą įvedama kita hipnoterapeutų metodika, gali įvykti šie dalykai:
1. Skirtingi pasiūlymai pasamonei (sugestijos) gali konfliktuoti. Vienas hipnoterapeutas gali naudoti metodiką, kuri orientuota į sąmoningą problemų sprendimą, o kitas – į pasąmoninį emocinį paleidimą. Jei viename įraše klientui duodamas pasiūlymas „Jūs jau dabar esate visiškai laisvas nuo šios problemos“, o kitame – „Leiskite sau susisiekti su savo giliais skausmais ir juos išgyventi dar kartą“, pasąmonė gali nesuprasti, kokia kryptimi eiti.
2. Gali suaktyvėti emocinė sumaištis. Kai kurie hipnoterapeutai naudoja technikas, kurios aktyvina senas, užslopintas emocijas. Jei klientas jau buvo pasiekęs stabilumą, tačiau staiga pradeda klausytis įrašų, kurie verčia iš naujo grįžti į praeities emocijas, gali atsirasti emocinis atsitraukimas ir net regresija.
3. Sugriaunamas anksčiau sukurtas vidinis saugumas. Jei klientas dirbo su hipnoterapeutu, kuris stiprino jo pasitikėjimą savimi, bet vėliau klausėsi įrašų, kurie vėl nukreipė dėmesį į praeities problemas, gali atsirasti abejonės, nepasitikėjimas ir emocinis nestabilumas.
Kokia Būtų Buvusi Alternatyvi Pabaiga?
Jei klientė nebūtų pradėjusi klausytis kito hipnoterapeuto įrašų, ji būtų galėjusi:
• Natūraliai užbaigti terapiją su stabiliais ir ilgalaikiais rezultatais.
• Toliau gyventi be obsesinių minčių ir jausti vidinį ramumą.
• Pasikliauti savo naujai įgytomis emocinio reguliavimo strategijomis.
Deja, dėl papildomo įsikišimo, jos pasąmonė vėl buvo priversta iš naujo apdoroti nereikalingą informaciją, ir vietoj to, kad jaustųsi gerai, ji patyrė emocinį chaosą.
Kodėl Klientams Svarbu Nesiblaškyti Tarp Skirtingų Hipnoterapeutų?
• Hipnoterapija yra procesas, kurio metu pasąmonė prisitaiko prie vienos metodikos. Staigus metodo pakeitimas gali sukelti painiavą ir pasąmoninį pasipriešinimą.
• Skirtingi hipnoterapeutai naudoja skirtingus metodus – vieni koncentruojasi į kognityvinius pokyčius, kiti – į emocinį valymą, dar kiti – į elgesio keitimą. Šių metodų maišymas gali būti neefektyvus ir net žalingas.
• Jei hipnoterapija veikia, nėra prasmės ieškoti papildomų metodų – kartais geriausia leisti rezultatams įsitvirtinti ir nedaryti nereikalingų pokyčių.
Išvada
Jei jau pradėjote hipnoterapiją ir ji duoda rezultatų, labai svarbu palaikyti nuoseklumą. Balškantis tarp hipnoterapeutų metodikų gali sukelti emocinį chaosą, netikėtus šalutinius poveikius ir net priversti grįžti prie senų problemų, kurios jau buvo beveik išspręstos.
Jei galvojate apie papildomas terapijos priemones, visada patartina pasitarti su savo esamu hipnoterapeutu, kad tai būtų padaryta saugiai, o ne eksperimentuoti su skirtingais metodais, kurie gali pakenkti jau pasiektiems rezultatams.
Kai kuriais atvejais skirtingos metodikos gali veikti kartu, tačiau svarbiausia yra jų suderinamumas, o ne atsitiktinis maišymas. Hipnoterapija turi būti nuosekli, kad iš tiesų veiktų.
Šaltimiai:
Heap, M., & Aravind, K. (2002). Hartland’s medical and dental hypnosis (4th ed.). Churchill Livingstone.
Lynn, S. J., Kirsch, I., Barabasz, A., Cardeña, E., & Patterson, D. (2000). Hypnosis as an empirically supported clinical intervention. International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis, 48(2), 239-259. https://doi.org/10.1080/00207140008410045
Norcross, J. C., & Goldfried, M. R. (Eds.). (2005). Handbook of psychotherapy integration (2nd ed.). Oxford University Press.
Rossi, E. L. (2004). The psychobiology of gene expression: Neuroscience and neurogenesis in hypnosis and the healing arts. W. W. Norton & Company.
Wampold, B. E., & Imel, Z. E. (2015). The great psychotherapy debate: The evidence for what makes psychotherapy work (2nd ed.). Routledge.
Yapko, M. D. (2011). Mindfulness and hypnosis: The power of suggestion to transform experience. W. W. Norton & Company.
